Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).
X
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 18
týden: 95
celkem: 223500

Ženská neplodnost, jaká základní vyšetření se provádí?

V době, kdy už se snažíte marně otěhotnět asi rok, byste měli navštívit vašeho gynekologa. Gynekolog vám udělá podrobné gynekologické vyšetření. Jak probíhá takové vyšetření?

Gynekolog by se měl zaměřit hlavně na vyšetření sexuálně přenosných chorob a chlamydiové infekce. Dále díky ultrazvukovému vyšetření zkontroluje stav vaječníků. Častou příčinou neplodnosti je tzn. PCOS – syndrom polycystický ovarií, známý také jako PCOD – polycystická nemoc vaječníků. PCOS je stav, kdy vaječníky pokrývá velké množství cyst, které nejsou sami o sobě nebezpečné, ale mohou být příčinou neplodnosti.

Dále může gynekolog sledovat průběh cyklu a v něm tvorbu, počet a zrání vajíček. Může provést endokrinologické vyšetření, kterým se testuje funkce vaječníků, hypofýzy a štítné žlázy, hormonů (estrogeny, progesteron, gonodotropiny atd.).

Pokud lékař nic neobjeví a vytoužené miminko stále nepřichází, přistupuje se většinou k laparoskopii, kdy se zjišťuje hlavně průchodnost vejcovodů a endiometrioza. V případě, že jsou na vaječníkách srůsty, nebo další překážky, mohou se při laparoskopii rovnou odoperovat.

Musíme si říct, že ne vždy je zdravotní problém u ženy. Téměř u poloviny párů je neplodnost způsobena poruchou u muže.

V případě neplodnosti se prování u muže hormonální profil, stejně jako u ženy, ale navíc spermiogram, díky kterému jsou lékaři schopni zjistit, jak na tom muž je. Někdy stačí málo, zhubnout, přestat kouřit, nenostit upnuté trenýrky, jíst doplňky stravy, vitamíny a spermiogram se může zlepšit.

Tak i tak, léčba neplodnosti je v ČR na vysoké úrovni a téměř všem, uvádí se 95%, se nakonec splní sen o vlastním miminku.