Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).
X
počítadlo přístupů
online: 3
dnes: 22
týden: 96
celkem: 223501

Vyšetření spermiogramu

Často kladené otázky při vyšetření spermiogramu.

Často kladené otázky pro analýzu spermatu

Analýza spermatu poskytne informace o kvalitě spermií.

 

Nejjednodušší způsob, jak zjistit plodnost muže je vyšetření spermatu, tzv. spermiogram.  

 

Kolik je potřeba spermií, aby byl spermiogram v normě?

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace, Světová zdravotnická organizace) je důležité, aby byl objěm ejakulátu min. 1,5ml, pH: 7,2- 8,4, koncentrace spermií min. 15 milionů spermií na mililitr, celková pohyblivost spermií min. 40%. Dále počet progresivně se pohybujících spermíí (WHO třída a+b) minimálně 32%. Počet morfologicky normálních spermií min. 4%*.

* tato striktní morfologie byla v roce 2010 stanovena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a její správnost byla ověřena dlouhodobou praxí v léčbě poruch reprodukce australskou Geneou.

 

Jaké hodnoty spermiogramu mohou vyjít?

 

Normozoospermie - veškeré hodnocené parametry jsou v normě

Asthenozoospermie - snížená pohyblivost spermií či snížený počet pohyblivých spermií

Oligozoospermie - snížený počet spermií

Theratozoospermie - snížený počet spermií, které mají normální tvar

Nekrozoospermie - mrtvé spermie v ejakulátu

Azoospermie - v ejakulátu nejsou žádné spermie

 

Pokud muži vyjde zhoršený spermiogram, znamená to, že mají nižší pravděpodobnost, že budou mít vlastní dítě, než muži s normálním spermiogramem. Ale v žádném případě to neznamená, že dítě mít nemohou. 

 

Jak probíhá odběr ejakulátu?

Před odběrem je doporučováno dodržet min. dvou denní sexuální abstinenci, aby bylo větší množství spermií. V ordinaci lékaře předem získáte sterilní kelímek, do kterého se odběr provádí. Pokud to máte do ordinace blízko, může odběr probíhat v teple domova, ale v tomto případě je nutné vzorek odevzat do 1 hodiny a musíte pohlídat, aby teplota neklesla pod 20°C. Druhá možnost je vzorek odebrat přímo v místnosti pro to určené na lékařském pracovišti.