Umělé oplodnění je čím dál častější

Neplodnost v Česku trápí každý šestý pár. A kdy je považované manželství za neplodné? V tu chvíli, kdy bez ohledu na pravidelný sexuální život bez antikoncepce, žena neotěhotní v průběhu celého roku. Většina případů mužské a ženské neplodnosti jsou léčitelné, a pár porodí dítě přirozeně. Bohužel se někdy stává, že se nedaří příčina neplodnosti odstranit ani pomocí léků ani pomocí chirurgického zákroku. V Česku působí několik klinik, které se specializují na různé formy umělého oplodnění. Buď si vyberete kliniku v místě vašeho bydliště, nebo na základě referencí a doporučení známých. Dobré jméno má i klinika v Ostravě Eurofertil CZ, a.s. Více informací o tomto speciálním pracovišti zabývající se léčbou neplodnosti a umělým oplodněním se dovíte na webu Eurofertil.cz. 

Techniky umělého oplodnění

IUI nebo Inseminace (Intrauterinsemination)

Inseminace - muž předá sperma, které se laboratorní cestou vyčistí, odstraní se pouze ty spermie, jež vykazují abnormality. Zdravé spermie se pomocí pipety vloží přímo do dělohy ženy.  Tento způsob umělého oplodnění se doporučuje v případech, kdy spermie muže nejsou dostatečně pohyblivé. Díky této metodě nemusí spermie k vajíčku ženy překonávat dlouhou vzdálenost. Inseminace je doporučena i při zjištění, že děložní hrdlo ženy vytváří protilátky, kterými zabíjí nebo příliš oslabuje spermie muže.  

IVF (Intravertifertilization)

IVF znamená, že ženě bylo odebrané minimálně 1 vajíčko, vložené do mističky (zkumavky), a muž předá spermie, které projdou také čištěním jako při IUI a vloží je do mističky k vajíčku. Umělé oplodnění a jeho celý proces je ponechán na samotných vajíčkách a spermiích, které si samy musí najít a probojovat cestu do vajíčka. Oplodněné vajíčko ve fázi několikabuněčného embrya je zhruba po 3-6 dnech vložené zpět do těla ženy, přímo do dělohy.

ICSI

ICSI je odkázáno na kompletní laboratorní proceduru, kdy se ženě odebere nejméně jedno vajíčko z vaječníku, muž předá spermie, které se opět vyčistí od nefunkčních, případně nezdravých kusů. Laborant vybere jednu z nejsilnějších a nejpohyblivějších spermií, skleněnou jehlou ji nabere a vpíchne přímo do vajíčka odebraného ženě. Tato procedura kompletně odpomůže spermii od námahy jednak z překonávání vzdálenosti na cestě k vajíčku, ale také z často problematického překonání stěny vajíčka. ICSI nezaručuje 100% záruku otěhotnění, po oplodnění vajíčka je totiž stejný jako při IVF, oplodněné embryo je po pár dnech vložené zpět do dělohy ženy, kdy je už jen na jejím organismu, jak přijme oplodněné vajíčko.

Darování spermií

Tento postup se používá, pokud z nějakého důvodu se muži ve varlatech neprodukují spermie, které jsou nejen pro umělé oplodnění třeba. Další častou příčinou je závažné onemocnění, které by se mohlo přenést na dítě. A konečně, dárcovství často využívají ženy, které nemají sexuálního partnera. U dárců spermií se přihlíží k věku, (dárci mohou být muži jen ve věku mezi 20 a 40 lety), a zdravotnímu stavu. Poté se určí krevní skupina a Rh faktor, vezmou testy na HIV, syfilis, hepatitidu B a C, latentní infekce a pohlavně přenosné choroby. A samozřejmě, bude povinný rozbor spermatu.  

Dárcovství oocytů (darovaní vajíček)

U některých žen dochází k poškození vaječníků příkladně z důvodu chemoterapie a radiologického vyšetření, předčasná menopauza a další. Nedochází k folikulárnímu růstu a zrání oocytů. V takových případech se vajíčka získávají od jiného zdravého ženského dárce. Poté dochází k oplodnění manželovým spermatem, pokud je partner neplodný, použijí se vhodné spermie dárce – vzniklé embryo se přenese do dělohy neplodné ženy. Tento proces se nazývá dárcovství oocytů.


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).