První příznaky těhotenství, jak vzniká nový život

První příznaky těhotenství hledá snad každá žena, která se snaží otěhotnět.

Ta doba, co uplyne od ovulace po těhotenský test je pro někoho, kdo se snaží o miminko, neskutečně dlouhá. Někdo by si řekl, 14 dní...

ale my víme své. Nejraději bychom to věděly bezrpostředně po milování. 

________________________________________________________________________________

Začneme tím, jak nový život vzniká.

1. den – průnik spermie do vajíčka

Prvním dnem budeme brát den oplodnění, ke kterému dochází nejčastěji mezi 10. – 18. den menstruačního cyklu.

Vajíčko během svého vývoje postupně roste až se dostane do zralé fáze – tzv. Grafova folikulu. V této fázi dojde k ovulaci, při které je vajíčko uvolněno do dutiny břišní a pomocí řas vejcovodu nasměrováno do jeho nitra. Zde postupně putuje směrem do dělohy, jejíž sliznice je díky působení hormonů nejvíce silná a prokrvená z celé doby menstruačního cy­klu. Po pohlavním styku se dostanou spermie do ženského pohlavního systému, projdou skrze cervikální kanál a jsou chemickými podněty vábeny přes dělohu do vejcovodů, kde se nejčastěji vajíčko při putování nachází.

Po setkání spermií s vajíčkem se spermie snaží co nejrychleji do vajíčka proniknout. Naťukávají jeho stěnu svými hlavičkami, k pohybu využívají také bičík, který mají umístěný ve své zadní části. Aby pronikly stěnou vajíčka snáze, uvolňují z tzv. Akrozomálního váčku, který se nachází v přední části hlavičky, enzymy. Díky nim snadněji nahlodávají stěnu, až najednou vznikne mezi jejími strukturami malý otvor. Tím se může spermie protáhnout, její obal splyne s obalem vajíčka a genetická informace od otce, která byla nesena, se dostane do nitra vajíčka.

V tuto chvíli vyšle vajíčko chemický signál, obal se stane pro další spermie neprostupný, a tím je zamezeno, aby bylo vajíčko oplodněno dvěma a více spermiemi. Pokud se tak nějakou chybou stane, jedná se o závažný stav nazývaný dispermie a triploidie. Tyto plody jsou obvykle potraceny již během nitroděložního vývoje kvůli těžkým vývojovým vadám. Pokud se takové dítě narodí, zemře obvykle během několika dní na následky vad neslučitelných se životem. Incidence těchto porodů je vzácná, menší než 1:2500 porodů. Po průniku genetické informace od otce proběhne dělení a vajíčko má kompletní genetickou informaci. Od této chvíle se nazývá jako zygota.

2. den – Rýhování zygoty

Asi 30 hodin po oplodnění dochází k rýhování. Jedná se o proces, kdy se rychle za sebou vajíčko dělí na další a další buňky. Tyto buňky se postupně zmenšují. Když je zygota tvořena asi 12 až 15 těmito buňkami (jsou označovány jako blastomery), tzv. morula, protože vypadá jako moruše.

3. den – Tvorba moruly

Během třetího dne je dokončováno dělení zygoty a tvorba moruly. Na konci třetího dne po oplodnění pak vajíčko vstupuje do dělohy.

4. den – Vstup vajíčka do dělohy a tvorba dutinky

Když morula vstoupí do dělohy, začíná se v ní pomalu tvořit malá dutinka, která je vyplněna tekutinou a odděluje tím buňky moruly postupně do dvou částí.

Vnitřní část je označovaná jako vnitřní buněčná masa a vzniká z ní později embryo.

Zevní část se označuje jako trofoblast a po určité době z ní vzniká placenta, díky které je embryo vyživováno.

Ve chvíli, kdy vse tekutina objevuje uvnitř moruly jsou ale všechny buňky stejné a jedná se pouze o názvy, které slouží k určení polohy jednotlivých buněk. Teprve později jsou buňky organizovány do různých celků.

Morula, která má již vytvořenou zevní i vnitřní část a má uvnitř dutinku vyplněnou tekutinou, se nazývá blastocysta.

5. den – Dotvořování blastocysty

Tento den pokračuje dotváření blastocysty, její rozdělení na vnitřní buněčnou masu a trofoblast. Na konci dne je pak dutinka poměrně velká.

6. den – Přichycení blastocysty ke stěně dělohy

V tento den obvykle přiléhá blastocysta ke stěně dělohy, nějčastěji se tak děje částí, na které je buňěčná masa. Trofoblast, který má za úkol vyživovat embryo, se díky dotyku začíná dělit a rozrůstá se do děložní sliznice jako se například zarůstá semínko do hlíny. Tím, jak nahlodává děložní sliznici se do ní i zanořuje spolu se zbytkem buněk.

7.den – Dokončení implantace zárodku do děložní sliznice

Na konci prvního týdne po oplodnění je vajíčko již přichyceno v děložní sliznici, trofoblast se dále rozrůstá a produkuje lidský choriový gonadotropin (hCG) – hormon, který udržuje aktivitu žlutého tělíska ve vaječníku. Právě tento hormon je detekován během těhotenského testu. Potvrdit těhotenství je tedy možné již po sedmi dnech po oplodnění. Během sedmého dne dochází také k přestavbě vnitřní masy a její diferenciaci (zdroj: www.emimino.cz)

_____________________________________________________________________________________

Toto však neplatí u mnoho žen - detekovat těhotenství již 7 dní od oplodnění. Většinou ženy na těhotenském testu najdou dvě čárky mezi 12 - 17 tým dnem od oplodnění ( u každé ženy proces zahnizďování trvá jinou dobu, nejčastěji mezi 5ti až 10ti dny).

Přinášíme vám nejčastější příznaky začínajícího těhotenství

  • kovová či jiná chuť v puse
  • nadměrné slinění
  • bolesti v podbřišku
  • bolesti zad
  • horkost těla
  • náladovost
  • zvýšená chuť k jídlu
  • bolestivá prsa/ nateklá prsa/ bolestivé bradavky/ vystouplé žíly na prsou
  • bolest svalů, kloubů (přirovnání k chřipce)
  • velká únava, spavost
  • pocit na omdlení, motání hlavy
  • zácpa
  • bazální teplota neklesá
  • ​lesklé oči z rozšířenými zorničkami

  •  


Jak se zvyšuje HCG?

 

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny 

0 - 5 

14 dní 

28 dní (4 týdny) 

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů) 

18 - 7,340 

28 dní

42 dní (6t) 

1080 - 56,500 

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t) 

7,650 - 229,000 

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t) 

25,700 - 288,000 

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t) 

13,300 - 253,000 

17 - 24 týdny 

Druhý trimester 

4060 - 65,400 

Od 25 týdne

Třetí trimester 

3640 - 117,000 

 

 


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).