Polycystické vaječníky - PCOS

Syndrom polycystických ovarií ( PCOS), známá také jako polycystická nemoc vaječníků (PCOD), je považován za nejčastější příčinu dysfunkce vaječníků u žen v reprodukčním věku. Jako takový je samozřejmě i velmi důležitou příčinou neplodnosti a zaslouží si detailnější popis.

PCOS je stav, při kterém jsou ovaria zvětšena s hladkou, ale zbytnělou povrchovou membránou. Povrch pokrývá velké množství cyst, které samy o sobě nejsou nebezpečné, ale mohou být příčinou amenorhey nebo oligomenorhey a následně neplodnosti.

Klinické znaky

Diagnostickým kritériem pro PCOS je nález polycystických vaječníků při ultrazvukovém vyšetření. Tento nález mohou provázet další příznaky a nálezy, jejichž společným znakem je hyperandrogenismus, tj. vývoj charakteristických mužských pohlavních znaků u žen. Při vyšetření je pak nalezeno zvýšení sérového LH (luteinizačního hormonu) obvykle nad 10 IU/l a může být zvýšena hladina testosteronu.

Známky a symptomy PCOS:

  • zvýšené hladiny LH (serové LH >10 IU/l).
  • nízké nebo normální hladiny FSH (i pokud jsou normální, jsou pravděpodobně stále nižší, než by bylo potřebné pro normální vývoj folikulů).
  • zvýšený poměr LH/FSH (>2:1 nebo 3:1).
  • zvýšená hladina androgenů/testosteronu.
  • zvětšená ovaria s mnohočetnými cystami.
  • mnohočetné nezralé folikuly ve vaječnících (obvykle 2 až 8 mm).
  • 10 folikulů a více v jednom vaječníku
  • nepravidelné menses a chybějící ovulace.
  • hirsutismus (nadměrné tělesné ochlupení) a akné; následek nadbytku mužských pohlavních hormonů.
  • obezita

Ačkoliv je PCOS často sdružena s androgeními příznaky, jako je hirsutismus nebo obezita, nejsou tyto příznaky pro diagnózu nezbytné. Častým příznakem je také seborhea (nadměrná tvorba kožního mazu).

PCOS a plodnost

U nejmírnějších forem PCOS, nemusí mít postižené ženy žádné poruchy menstruace a mohou mít normální ovulaci; často jim však trvá déle, než otěhotní a jsou více ohroženy spontánními potraty.

U středních forem PCOS jsou přítomny menstruační nepravidelnosti, jako oligomenorhea nebo sekundární amenorhea a selhávání ovulace.

Nejtěžší forma PCOS je charakterizována obezitou, hirsutismem, amenorheou a následně samozřejmě neplodností.

Léčba PCOS

Léčba PCOS se odvíjí od toho, jestli si pacientka přeje otěhotnět, nebo ne. Někdy stačí velmi jednoduché opatření, jako například snížení tělesné váhy, aby se obnovil normální ovulační cyklus.

U žen, které neplánují těhotenství, bývá léčba symptomatická, tedy zaměřuje se na odstranění subjektivních potíží. K obnovení pravidelného menstruačního cyklu se podávají antikoncepční tablety a estrogeny nebo anti-androgeny (např. cyproteronacetát) se používají u žen s projevy hirsutismu nebo akné.

U žen, které si přejí otěhotnět, je léčba obvykle zahájena klomifen citrátem v dávkách 50-110 mg/den po dobu 5 dnů každý měsíc. Tato léčba u 70% žen obnoví menstruaci a ovulaci a 30% žen při ní dokáže během 3 měsíců otěhotnět. Četnost těhotenství je však nízká a je vysoký výskyt potratů.

Pokud nedojde k početí po šestiměsíční kůře klomifenem, začíná se obvykle s podáváním gonadotropinů, někdy v kombinaci s GnRH analogy k zablokování sekrece LH a tudíž k snížení rizika potratu. Zde je na místě velká opatrnost, protože pacientky s PCOS jsou velmi náchylné k rozvoji ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS) a také proto, že odpověď organismu na stejnou dávku gonadotropinů se může dramaticky lišit v průběhu různých cyklů.

K omezení této velmi kolísavé odpovědi léčbu jsou jednoznačně preferovány vysoce čištěné a přesně dávkované preparáty FSH před nečištěnými extrakty, jako je hMG (viz modul 2). V zájmu obnovení ovulace bez rizika ovariální hyperstimulace je důležité, aby podávané gonadotropiny bylo možné přesně dávkovat a proto by měly být používány jen přípravky s nejvyšší možnou mírou čistoty.

Zdroj: stopneplodnosti.cz


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).