Může stres ovlivnit šanci na otěhotnění?

Těšíte se s partnerem na miminko a těhotenské testy jsou stále negativní?

Příčin může být mnoho a jednou z nich může být stres. Abychom si vysvětlili, jak nás stres může při snaze o početí potomka ovlivňovat, defunujeme si ho.

Za stres označujeme vše, co je nám nepříjemné, co na nás ,,tlačí". Ve stresu se cítíme být pod tlakem, ovlivňují nás různé situace. Tělo i duše zažívají stresovou reakci, která se v psychice může projevovat úzkostí, strachy, podrážeností, zlostí ...na těle můžeme cítit také změny, např. zrychlený tep, křeče v břiše, zvýšený tlak, bolesti hlavy atd.). Při dlouhodobém stresu se mohou objevit až chronické potíže a příznaky se mohou změnit v onemocnění..

Jak nás tedy ovlivňuje stres při snaze o miminko?

Když začínáme se sexuálním životem, bereme antikoncepci, dítě bychom nechtěli ani za mák. Jenže za pár let potkáme životního partnera, možná se i vdáme, ale hlavně začneme uvažovat o vlastní rodině. 

Vysadíme antikoncepci a prvních pár měsíců si užíváme samotného snažení se o miminko. Po prvních neúspěších nás to nijak nestresuje, ale najednou zjistíme, že utekl půl rol, tři čtvrtě rok a začneme přemýšlet, kde může být problém.

Jako první cestu zvolíme ovulační testy, měření bazální teploty - jednoduše hlídání plodných dnů. A tady začíná pomalu, ale jistě stres. Začínáte se s partnerem milovat ,,na povel" plodných dnů i přes to, že v tu chvíli nemáte chuť. 

Po dalších několika měsících snažení se o miminko už je stres rozjetý naplno, ovulace, plodné dny, sex, čekání výsledek těhotenského testu - negativní - a opět znovu...ovulace, plodné dny, sex, čekání na výsledek těhotenského testu. Nyní už si říkáte, že něco není v pořádku a přichází řada na gynekologa, který s vámi probere celou situaci a poradí vám nejspíš centrum asistované reprodukce. Tímto přichází další stres. Stres navíc může opozdit ovulaci, nebo ji zcela zablokovat.

Partnerský pár prochází různými vyšetřeními, hormonální profil, kontrola ovulace u ženy. U muže pak hormonální profil a spermiogram. Pokud se odhalí příčina neplodnosti a navrch je léčitelná, podstoupí pár doporučené lékařské zákroky. Ani v těchto případech není jisté, že bude léčba úspěšná. Výsledkem vyšetřeních může být také neplodnost a páru je doporučeno umělé oplodnění. Může se také stát, že oba z partnerů jsou zdraví a příčina, proč se jím nedaří počít potomka se nedá určit. 

Celý tento proces je stresový a je velkým zásahem do partnerského života a je přirozené, že se projeví psychické rohlady a nepohody. Navíc časem pár získá pocit začarovaného stresového kruhu, protože z počátečního radostného přístupu k cestě za miminkem se stává jaká si honba za výrobou miminka. A přitom z jednou z významných příčit obtíženého početí je právě stres.

Zcela jistě jste slyšeli o případech, kdy se pár rozhodl pro adopci a poté se jim podařilo přirozeně miminko, nebo ženy před plánovaným umělým oplodněním přišly na to, že jsou těhotné. To vše je schopen udělat stres.

Rychlá navigace:

Čaje na podporu plodnosti.

Dhea hormon.

Vitamíny na podporu plodnosti.

Něco pro čtení, možná vás bude zajímat :)

Zenacz.cz - magazín pro ženy.

Casopisprozeny.cz - časopis pro ženy.

My-family.cz - časopis pro celou rodinu.

Správná žena - ženský magazín.

Bydlenicz.cz - magazín o bydlení.


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).