Inseminace, první krok při asistované reprodukci

Prvním krokem v asistované reprodukci bývá často inseminaci (IUI). Inseminace je technika asistované reprodukce, kterou lze využít při léčbě v případě, že má žena průchodný alespoň jeden vejcovod.

Většinou se k IUI přistupuje, je-li snížený počet, nebo pohyblivost spermií u muže. Dále se k inseminaci přistupuje v případě, že je dána imunoligycká příčina neplodnosti, tzn., že jsou u ženy prokázané protilátky proti spermiím, které představují překážku v cestě děložním hrdlem. K inseminaci se přistupuje i tehdy, kdy je spermiogram v normě, ale u ženy dochází k poruchám ovulace. V tomto případě se nasadí ženě stimulující léky, které vyvolají ovulaci a poté je provedena samotná inseminace.

Inseminace se může provádět i u žen, kde dochází k ovulaci v přirozeném menstruačním cyklu.

Spermie pro IUI se připravují speciální metodou v laboratoři. Získají se nepohyblivější spermie, které se poté zavedou do děložní dutiny a tím se zrátí jejich cesta k vajíčku a zvýší se šance na početí. V případě, že má muž špatný výsledek spermiogramu, je možné využít pro tento zákrok spermie dárce. Spermie dárce se mohou využít až po půl roce zmražení, kdy je dárce opakovaně vyšetřen na pohlavně přenosné nemoci. Dárci spermií jsou inteligentní, mladí, zdraví muži. Můžete si dokonce zvolit barvu vlasů či očí.

Metoda IUI je hrazena zdarvotní pojišťovnou 6krát do roku. Jsou dvě možnosti jak těchto hrazených pokusů využít. Buď 6 měsíců po sobě, nebo se mohou dělat při každém pokusu inseminace 2 s časovým odstupem. Po inseminaci může jít žena domů, nebo do práce a doporučuje se po ní ještě i pohlavní styk. Pokud má muž méně spermií, doporučuje se před inseminací pár dní sexuální abstinence. Po inseminaci se naopak doporučuje pohlavní styk každý den.


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).