Endometrióza fakta

Endometrióza je abnormální růst buněk (endometriální buňky) podobné těm, které tvoří vnitřek dělohy, ale na místě, které mimo dělohu(ve vaječnících, v tkáních v okolí dělohy). Endometriózou trpí 40-60% neplodných žen.

Příčina endometriózy nebyla prozatím identifikována. Většina žen o endiometrióze vůbec neví, léčba není nutná.

Kdy se může jednat o endometriózu?

Častým příznakem endometriózy je bolestivá menstruace, bolest v zádech, pánevní cysty, opakované močové infekce s následkem neplodnosti.


Co se děje při endometrióze?

Při endometrióze bývá často negativně ovlivněn vývoj vajíčka a bývají anovulační cykly. Vyskytují se srůsty v oblastí vejcovodů a také jejich neprůchodnost. Ovlivňuje i správné uhnízdění vajíčka v děloze. Endometriózu lékař zjistí při laparoskopii.

Zatímco většina případů endometriózy je diagnostikováno u žen ve věku kolem 25 až 35 roku, byla endometrióza hlášena už i u dívek mladších 11 let. Endometrióza je vzácná u žen po menopauze. Endometrióza bývá častější u bílých žen, ve srovnání s africkými, americkými a asijskými ženami. Studie dále naznačují, že endometrióza je nejčastější u vyšších, štíhlých žen s nízkým BMI (body max indes). Dále se často spojuje s odkládáním těhotenství do vyššího věku. Předpokládá se také, že určitý vliv má genetika.

Endometrióza se nedá zcela vyléčit, ale může pomoci hormonální léčba a vitamíny. Můžete využít také gemmoterapii nebo čínskou medicínu. Z chirurgické cesty se většinou odstraňují cysty nebo ložiska endiometriózy.

Rychlá navigace:

Čaj na endometriozu.

Čaje na podporu plodnosti.

Dhea hormon.

Vitamíny na podporu plodnosti.

 

Něco pro čtení, možná vás bude zajímat :)

Zenacz.cz - magazín pro ženy.

Casopisprozeny.cz - časopis pro ženy.

My-family.cz - časopis pro celou rodinu.

Správná žena - ženský magazín.

Bydlenicz.cz - magazín o bydlení


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).