Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).
X
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 23
týden: 97
celkem: 223502

Moderní laboratorní diagnostistika mužské neplodnosti

V současné době je uváděno, že až 20% párů trpí poruchami plodnosti. Z toho asi u 1/3 je příčina na straně muže.

Nízká kvalita spermií je hlavním faktorem mužské neplodnosti. Počet živých a aktivních spermií se v posledních letech rapidně snižuje (za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií zhruba na polovinu).Neinvazivní vyšetření ejakulátu by proto mělo patřit mezi první metody sloužící k vyloučení nebo potvrzení andologické příčiny neplodnosti. 

Vyšetření ejakulátu je nejčastěji prováděno pomocí světelného mikroskopu, ale takto provedené vyšetření je subjektivní a závisí na osobní zkušenosti. Při využití průtokové cytometrie (SpermFlow test) se vyšetření objektivizuje, jelikož dochází k měření velkého počtu spermií a také k detekci buněk na základě specifického značení. Významnými parametry, které ovlivňují schopnost oplodnění, jsou počet spermií, jejich životnost, integrita akrozomu a přítomnost intra-akrozomálního vazebného proteinu (IAP). Přítomnost leukocytů v ejakulátu můžu upozornit na eventuálně probíhající zánět či infekci pohlavního ústrojí.

Diagnostika autoprotilátek

Odběr: žilní srážlivá krev - prokazujeme protilátky v séru

Protilátky proti spermiím (ASA)

Vyšetření je indikováno především u páru neplodných z neznámých příčin. u žen jsou za zvýšené hladiny zodpovědny chronické infekce genitálního traktu a protilátky nalézáme v cervikálním hlenu, folikulu i peritoneální tekutině, dutině děložní a v séru. 

U mužů může být důvodem narušení krevně - testikulární bariéry vasektomie nebo chronická infekce urogenitálního traktu. Protilátky se vyskytují v ejakulátu nebo v séru.

Protilátky proti ovariu (AOA)

Vyšetření je indikováno u pacientek s primárním ovariálním selháním, endometriózou, SLE a sterilitou. Další indikací je Addisonova choroba a polyendokrinopatie typu I a II.

Protilátky proti kardiolipinu (ACLA)

Vyšetření protilátek proti fosfolipidům slouží k diagnostice klinického syndromu označovaného jako antifosfolipidový syndrom s triádou: habituální potrácení, recidivující trombózy a trombocytopenie. Indikací vyšetření jsou také opakované mozkové příhody v mladém věku a SLE.

Sperm Flow test (Sperm Flow kit firmy EXBIO Praha, a.s.)

Sperm Flow test umožňuje vyšetřit v ejakulátu následující parametry metodou průtokové cytometrie:

  • počet spermií
  • počet leukocytů
  • vitalita spermií
  • integrita akrozomu spermií
  • přítomnost intra - akrozomálního proteinu ve spermiích

Počet spermií a počet leukocytů

Měření počtu spermií a leukocytů je založeno na přidání vnitřního standardu (fluorescenčních kuliček o známém počtu) ke vzorku ejakulátu. Detekce leukocytů ve vzorku je prováděna pomocí protilátky anti - CD45/PE-DY647.

Vitalita spermií

Vitalita spermií je měřena pomocí propidium jodidu, který proniká narušenou membránou mrtvých buněk a váže se na DNA. Vitalitu spočítáme jako procento živých spermií z celkového počtu všech spermií.

Integrita akrozomu

Měření integrity akrozomu je založeno na detekci intra-akrozomálního preteinu (IAP), který je přítomen v akrozomu. Pokud akrozom spermie není narušen, není možné tento protein detekovat. U spermií s narušenou membránou je tento protein dostupný pro protilátku proti IAP a je detekován.

Přítomnost intra-akrozomálního proteinu

Po narušení či permeabilizaci membáry spermií se IAP stává dostupným pro protilátku proti IAP a je detekován. V případě, že spermie IAP neobsahují, nedochází po permeabilizaci spermií k vazbě anti-IAP/FITC na akrozomální protein a pozitivní signál změní charakter.

Informace jsou přebrány z článku od: Mgr. Simona Holeszová, Laborex, pracoviště imunologie Frýdek-Místek